В останні десятиліття дуже часто можна зустріти зовсім юних хлопців, які підсіли на ті чи інші наркотичні речовини. Багато мимоволі задаються питанням: «Куди дивилися і дивляться їх батьки, хіба за зовнішнім виглядом не видно, що з дитиною відбувається щось недобре?» Можна знайти безліч аргументів не на користь недбайливих батьків, але все це не врятує їх дитини від загибелі. Часто проблема в сім’ях полягає в тому, що рідні просто не помічають деяких змін в поведінці їх родича, а вони є першими і важливими дзвіночками. Адже, чим глибше залежний занурюється у хворобу, тим складніше йому потім буде з неї вибратися. Давайте розглянемо стадії розвитку наркотичної залежності.

Існує 3 стадії наркоманії та 4 етапи вживання наркотиків.

1 етап вживання наркотиків. Знайомство з речовиною

Ознаки:

 • Бажання спробувати з цікавості
 • Стадне почуття в компанії
 • Заперечення і нерозуміння проблеми
 • Пошук “кайфу”
 • Вживання на зло (батькам, учителям, системі, всьому світу)
 • Невміння підлітків адаптуватися в соціумі
 • Спотворене сприйняття дійсності

На цьому етапі характерно цікавість, властиве всім підліткам, тому що в основному наркотики пробуються в підлітковому віці: їм хочеться “пізнати” те, про що говорять старші, цей заборонений плід “кайфу”, такий звабливий і незвіданий. З поверхневих причин, що ведуть людини в вживання, можна виділити стадне почуття в компанії, де багато вже спробували наркотики, і вони знаходяться в прямому доступі. Часто підліткам і не хочеться їх пробувати, але страх опинитися білою вороною або маминим синочком перемагає страх перед вживанням. Якщо розглядати більш глибинні причини, що лежать в підсвідомості людини, то часто це бажання піти від труднощів в сім’ї або внутрішнього конфлікту із самим собою. У наш час все більше підлітків ростуть інфантильними і байдужими, їм нічого не цікаво, їм навіть не цікава власна життя, вони не хочуть розвиватися, ні до чого не прагнуть.

Часто саме в цей складний період їм пропонують спробувати так звані легкі наркотики – гашиш або марихуану. У зв’язку з тим, що в деяких країнах вона легалізована, в середовищі юних експериментаторів за наркотик її ніхто не вважає, і куриться вона для загального інтересу і розслаблення. Стан легкого безпам’ятства і веселощів дуже цінується наркоманами, а до хорошого, як то кажуть, звикаєш швидко. Толерантність до речовини зростає, і вже завтра вчорашня доза може здатися недостатньою. У деяких всі ці проби і пошук себе закінчується на “травичці”, і хімічні наркотики вони або не ризикують пробувати, або змінюють компанію, а разом з нею і інтереси.

Але, на жаль, часто все відбувається набагато гірше, і на зміну марихуані приходять інші, більш серйозні, синтетичні речовини, звикання до яких часом відбувається після першого вживання. Яким би нешкідливим багато хто не вважали куріння марихуани, цей процес вважається першою стадією наркоманії. Доведено і перевірено, що до цього виду наркотичних речовин з’являється стійка звичка, яка призводить до зміни хімічного складу всього організму. А значить, це руйнівним чином впливає як на фізичне, так і на психологічний стан в цілому – забудькуватість, безпричинний сміх, лінь, втрата інтересу до життя, дивні компанії – все це є першими ознаками того, що з вашим близьким щось не так.

Отже, підбиваючи підсумок першої стадії, хочеться відзначити, що після першого вживання наркотиків є два шляхи: 50% спробували більше не повертаються до наркотику, а друга половина продовжує експерименти, прирікаючи себе на активний розвиток залежності.

2 етап вживання. 1 стадія захворювання. Вживання заради задоволення

Ознаки:

 • Усвідомлене рішення вживати
 • Виправдання і планування вживання
 • Входження в кола наркозалежних
 • Наркотик стає постійним супутником веселощів, сексу, спілкування

Отже, зростає толерантність до речовини, зростає і доза. Саме на цьому етапі інтерес до наркотиків переростає в хімічну залежність. У людини з’являється свій закритий коло знайомств та інтересів, все їхнє життя, розмови, музика, манера одягатися, гумор так чи інакше крутяться навколо наркотиків.

Існує так званий закон дози, яка не мине жодного залежного: вживає наркотики людина завжди переходить з більш слабких препаратів на сильні і з меншої кількості на більше.

На даній стадії психологічно легше припинити вживання, але це вдається одиницям, тому що залежні не вважають, що наркотики для них – проблема.

3 етап вживання. 2 стадія захворювання. Заперечення.

Ознаки:

 • Абстинентний синдром (ломка без речовини)
 • Соціальна деградація
 • Перехід до більш важких видів наркотиків
 • Втрата контролю над собою (кримінальна поведінка, крадіжки, травми)
 • Сексуальні зв’язку (небажана вагітність, венеричні захворювання, невміння вибудовувати гармонійні стосунки з протилежною статтю)
 • Проблеми з навчанням і / або роботою (зазвичай закінчується відрахуванням або звільненням)
 • Проблеми в сім’ї (брехня, скандали, злодійство)
 • Проблеми з правоохоронними органами (статті за зберігання / продаж наркотиків, розбій, грабежі, крадіжки, шахрайство)
 • Втрата контактів зі старими знайомими і друзями родини

На цьому етапі у залежного з’являються проблеми зі здоров’ям: падає імунітет, шкіра набуває жовто-сірого відтінку, зуби жовтіють і покриваються карієсом, шкіра набуває неприємного запаху, що посилюється з потовиділенням, безсоння. Можуть з’явитися такі інфекційні хронічні захворювання, як гепатит В, С і ВІЛ.

Наркотики вже не приносять тієї ейфорії і легкості, вони потрібні для щоденного зняття ломки, щоб привести себе “в норму”.

Наркозалежний вже не в змозі припинити вживання самостійно, тут потрібна допомога професіоналів. Основна проблема полягає в тому, що він продовжує заперечувати вживання, не бажаючи зізнаватися в своєму способі життя. Це уповільнює процес лікування. Тому для того, щоб переконати залежного лікуватися, потрібно мотиваційний спілкування з боку сім’ї і фахівців наркологічних клінік і центрів реабілітації.

4 етап вживання. 3 стадія захворювання. Дно.

Ознаки:

 • Вживання наркотику як ліки для полегшення стану
 • Розпад і деградація особистості, втрата моральних і етичних цінностей
 • Щоденне вживання, день у день
 • Проблеми з фізичним здоров’ям
 • Проблеми з психічним здоров’ям (втрачається сенс життя, з’являються суїцидальні думки, депресія і апатія)
 • Повний розрив з соціумом

На цій стадії в організмі залежного відбуваються глибокі зміни в хімічному складі організму, а також зміни на рівні психіки і соматики. Мозок самостійно не справляється з регулюванням нейрохимического балансу і не може сприймати реальність без дози.

Переважна більшість наркоманів, які довели себе до заключного етапу, вмирають: кількість необхідного речовини для їх організму стає критичним. Усередині запускаються процеси, які дуже складно зупинити і відновити. Для того, щоб припинити вживання, потрібно величезне зусилля волі і тривала реабілітація в установі закритого типу, щоб у хворого не було жодного шансу знайти наркотик.

Якщо людина не припиняє вживання на цьому етапі, настає смерть.

Чим нижче залежний впав в своєму вживанні, тим складніше йому буде піднятися, тому рідним дуже важливо бути “на сторожі” і попереджати залежність на ранніх стадіях. Відмінним засобом, яке допоможе вам у цьому, є тест на наркотики.

Тести на наркотики

1437029628 x 0143803e - Тест на визначення наркотичних речовин в організмі. Стадії наркоманії

В аптеках України вже давно продаються спеціальні тести на наркотичні речовини в організмі людини. Витратьте кілька десятків гривень, щоб вчасно запобігти серйозне захворювання і направити близького на лікування наркоманії.

Перевага такої домашньої перевірки полягає в тому, що вона дає максимально точний результат, який практично завжди справджується. Звичайно, досвідчені фахівці можуть і на око визначити, чи брав людина сіль, спайс або героїн, але для сім’ї найбільш спокійним першим кроком може стати тест на наркотики по сечі. Людям нетямущим не завжди варто спиратися на власні умовиводи, можливо, це всього лише порожні підозри.

Види тестів на наркотики

Тести розрізняються за ступенем достовірності одержуваного результату і за кількістю наркотичних речовин, які можна перевірити через один раз.

 • Два різновиди тестів, які можна придбати в аптеці – це Мультитест і монотести.
 • Мультитест діляться в основному на чутливість до трьох і до п’яти видів наркотиків.
 • Мультитест на 3 види: марихуана, амфетамін, героїн.
 • Мультитест на 5 видів: марихуана, амфетамін, героїн, метамфетамін, кокаїн.
 • Монотест – це тест на виявлення наркотиків однієї групи.

Матеріал, на основі якого буде проводитися аналіз

Зазвичай для проведення аналізу використовується 4 види біологічних рідин організму людини: кров, сеча, слина і піт. Також проводяться аналізи по волоссю.

Два найпростіших, достовірних і бюджетних способу – це аналіз по сечі і крові. Тест на наркотики в аптеці пропонує аналіз по сечі. Називається це експрес-тест на наркотики і коштує близько 100 гривень.

Принцип дії

Проходження цього міні-аналізу дуже схоже з дією тесту на вагітність: в невелику ємність з сечею опускається спеціальна смужка, якщо в організмі присутній наркотичну речовину, навпроти напису з назвою проявляються дві смужки. Більш детально про специфіку кожного тесту на наркотики можна прочитати в інструкції. Як правило, тест повинен перебувати в склянці з сечею близько хвилини і ще хвилину полежати на повітрі для більш чіткого прояви.

Після проведення тесту на наркотики стає зрозуміло, вживала людина що-небудь чи ні.

Тест на наркотики в Medplusі

Ви завжди можете звернутися до філій Medplusу, де вам нададуть своєчасну допомогу і зроблять вашому близькій професійний тест на наркотики, проведений в лабораторних умовах. Такі тести дозволяють визначити всі види наркотичних речовин, які знаходяться в організмі людини, а також час їх вживання.

Довіртеся професіоналам нашого Центру, і уникнете розвиток смертельної хвороби.

На закінчення хочеться нагадати, що байдужість іноді можуть погубити вашу близьку людину, і це не жарти. Тести на наркотики не раз рятували наркозалежних людей і ставали першим кроком на шляху до їх лікуванню. Не відвертайтеся від рідних, які потребують вашої допомоги, проявляйте до них турботу та любов, адже це найважливіше, що ми можемо їм дати.